Wpisujące się w nurt ekologii głębokiej Arne Naessanajszersze, holistyczne ujęcia zdrowia rozumieją je jako poczucie uogólnionego dobrostanu organizmów żywych, który wynika z dbałości o całokształt ich funkcjonowania w ekosystemach zaspokajających potrzeby fizyczne, psychologiczne i społeczne. Promowana dzisiaj przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) koncepcja „one health” („jednego zdrowia”) podkreśla nierozerwalne i nieuniknione interakcje zachodzące pomiędzy wszystkimi elementami świata ożywionego, ale i nieożywionego. Taki szeroki kontekst, analizujący mnogość powiązań człowieka i jego otoczenia, wywodzi się ze starożytnych systemów myślowych zaproponowanych przez Hipokratesa, Arystotelesa czy Epikura.
Refleksja ta została zepchnięta na margines ludzkiej uwagi przez eksploatacyjną orientację wieków średnich, a przede wszystkim dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej, ukierunkowanej na maksymalizowanie natychmiastowych zysków. Dopiero rozważania na temat zrównoważonego rozwoju, które zajęły centralne miejsce w dobie kryzysu klimatycznego, znowu zwróciły uwagę naukowców na konieczność myślenia o interakcjach ekosystemowych jako złożonych procesach, mających wpływ na jakość życia ludzi i gatunków pozaludzkich. Dzisiaj ujęcia holistyczne domagają się rehabilitacji i ponownego uwzględnienia nie tylko w analizach zdrowia, ale w postępowaniu ludzi. Postulaty uwzględniania wzajemnych www.praktykiwobeczwierzat.pl połączeń pomiędzy elementami ekosystemów wybrzmiewają znacząco w wątkach powiązanych ze wspomnianą ekologią Arne Naessa i Aldo Leopolda, wcześniej także Henry’ego Davida Thoreau. Rozprzestrzenianie się tych idei widoczne jest na teoretycznym oraz aplikacyjno-empirycznym gruncie nauki, w codziennej praxis, także kulturowej i językowej, oraz w namyśle etycznym. Analizowanie zdrowia jako fenomenu niezliczonych wzajemnych interakcji jest obecne na gruncie wszystkich chybanauk szczegółowych.
Idea podkreślania związków ludzi z ich otoczeniem nabrała szczególnego znaczenia dzisiaj, kiedy świat zmienił swoje działanie z powodu pandemii COVID-19, która jest bezpośrednim skutkiem zaniechania troski o właściwe relacje pomiędzy zdrowiem, zwierzętami i ludźmi. Ludzkie działania wobec przedstawicieli innych gatunków stanowią przedmiot coraz bardziej intensywnego namysłu różnych dziedzin nauki, zajmują też aktywistów, artystów i osoby, które nie deklarując przynależności do organizacji czy instytucji, zwracają jednak uwagę na to, jakie relacje międzygatunkowe możemy dzisiaj obserwować.
Obserwacje te, także refleksje i dyskusje, są w dużej mierze krytyczne, zazwyczaj bowiem lokuje się je w szeroko
rozumianym kontekście antropocenu i eksploatowania zwierząt nie-ludzkich. Takie myślenie o zagrożeniach automatycznie
kieruje uwagę na to, co domaga się natychmiastowej interwencji. Wydaje się jednak, że nadal, jako gatunek najsilniej
modyfikujący świat, nie podejmujemy wystarczających działań, by dbać o zdrowie własne i o zdrowie innych. Pandemiczna
rzeczywistość wymknęła się analizom dotyczącym eksploatacji gatunków nieludzkich, a przecież rozprzestrzenienie się COVID-19, jak i wielu innych zoonoz, jest bezpośrednim skutkiem tego, jak ludzie globalnie kreują relacje z gatunkami pozaludzkimi.
Powstaje oczywiście w tym kontekście pytanie o to, czy można w ogóle mówić o dbałości o zdrowie różnych aktorów na scenie
bioróżnorodności: czy jest możliwa dbałość o zdrowie ludzi i zdrowie zwierząt w intensywnej produkcji zwierzęcej? Czy
możliwe jest utrzymanie zróżnicowanych ekosystemów, kiedy trzeba pozyskiwać nowe obszary pod uprawy?
Jak wycinanie lasów zwrotnie wpływa na ocieplenie klimatyczne i jakość życia na Ziemi?
Zapraszamy do składania abstraktów poruszających zagadnieniałączące tematykę zdrowia ludzi i zwierząt nie-ludzkich, i ich
wzajemnych relacji i konsekwencji wpływu. Interesuje nas także zdrowie zwierząt nie-ludzkich w ludzkim świecie oraz krytyczny
namysł nad wspomaganiem ludzkiego zdrowia przez relacje ze zwierzętami nie-ludzkimi.
Referaty wygłoszone oraz wyłożone w czasie konferencji zostaną opublikowane po pozytywnym zaopiniowaniu przez recenzentów.
www.praktykiwobeczwierzat.pl
Terminy
Nadsyłanie abstraktów do 30 czerwca 2021
Akceptacja abstraktów do 10 lipca 2021
Wniesienie opłaty konferencyjnej do 30 lipca: 200 zł
do 30 sierpnia: 250 zł
Program wystąpień do 15 września 2021
Organizatorzy
Zakład Terapii Zajęciowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola
Marcinkowskiego w Poznaniu
Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w
Poznaniu
Patronat Honorowy
Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu